English Teaching
Nasza szkoła bierze udział w Programie English Teaching finansowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a realizowanym przez Nidzką Fundację Rozwoju Nida. Projekt jest zatytułowany „ Stay on your toes” – „Gotowi do działania” i trwać będzie 16 miesięcy, w ramach projektu uczniowie będą mieć dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, które prowadzi Pani Agnieszka Latała. Celem projektu jest uwrażliwienie uczniów na różnorodność, wzbudzenie świadomości o globalnych zależnościach, częściowa chociaż eliminacja egoizmu i egocentryzmu, podniesienie świadomości dotyczącej edukacji ekologicznej, wzmocnienie pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami.
W ramach działań Programu English Teaching nasi uczniowie wybrali się na rajd rowerowy do Muzeum Rzeźby w Orońsku. Uczniowie uczcili w ten sposób A car free day, czyli dzień bez samochodu.
W ramach projektu English Teaching 2 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili American Corner, gdzie pogłębili swoją wiedzę o USA oraz zasięgnęli informacji o systemie stypendialnym w Stanach Zjednoczonych.
Projekt Erasmus Plus „Step forward”
W naszej szkole realizowany jest projekt Erasmus Plus ze środków Unii Europejskiej.
Tytuł projektu: „Step forward”
Data rozpoczęcia: 01.08.2023 r.
Data zakończenia: 02.12.2024 r.
Koordynatorzy:
Dyrektor Szkoły – Karol Babula
Nauczyciel języka angielskiego – Agnieszka Latała
Trzecia mobilność – Nicea, Francja
Uczestnicy:
Karol Babula – Digital Teaching Essentials: from A to Z
Agnieszka Latała – Life Coaching for Teachers: Happy Teachers for Better Students
Justyna Duralska – Art as Therapy: Self-Expression and Special Needs in Art Education
Justyna Rywacka – Art as Therapy: Self-Expression and Special Needs in Art Education
Dorota Utkowska – Art as Therapy: Self-Expression and Special Needs in Art Education
Podczas pobytu w Nicei nauczyciele uczestniczyli w kursach o różnej tematyce. Pogłębili swoją wiedzę na temat wykorzystania sztuki w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ponadto, zgłębili tajniki Mindfulness – uważności (technik relaksacyjnych, zwiększających koncentrację), oraz udoskonalili swoje kompetencje informatyczno-komunikacyjne
Więcej zdjęć w galerii.
Projekt Erasmus Plus „Step forward”
W naszej szkole realizuje się projekt Erasmus Plus ze środków Unii Europejskiej
Tytuł projektu: Step forward
Data rozpoczęcia: 01.08.2023 r.
Data zakończenia: 02.12.2024 r.
Koordynatorzy:
Dyrektor Szkoły – Karol Babula
Agnieszka Latała – nauczyciel języka angielskiego
Job shadowing – obserwacja pracy w Escolas de Cristelo w Portugalii
Uczestnicy:
Dyrektor Karol Babula
Agnieszka Latała
Karolina Borkiewicz
Olga Kozicka
Plan Job Shadowingu w Escolas Se Cristelo w Portugalii
w dniach 25.04. – 30.04.2024 r.:- zwiedzanie szkoły
- obejrzenie szkolnego przedstawienia z okazji 50 rocznicy Rewolucji Czerwonych Goździków (25.04.1974 r.)
- zapoznanie z projektem PADDE Digital School Development – wprowadzania szkoły cyfrowej
- obserwacja lekcji geografii, oraz pracy nauczycieli wspomagających
- prowadzenie lekcji o Polsce, porównanie Polski i Portugalii, wręczenie souvenirów
- obserwacja lekcji języka angielskiego – Interactive Groups – improve your grammar and vocabulary
- obserwacja otwartej lekcji sztuki- Busking class
- porównanie systemów edukacji, wymiana doświadczeń, dzielenie się pomysłami
- obserwacja lekcji indywidualnej dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
-obserwacja lekcji RIC, z zastosowaniem innowacji pedagogicznej- inkluzywność
Więcej zdjęć w galerii
Irlandia-Galway Step forward
W dniach od 14 do 19 sierpnia 2023r. troje nauczycieli z naszej szkoły: Agnieszka Latała, Renata Waniek, Katarzyna Szkopek i pracownik administracji Anna Wątła wzięło udział w kursie językowym „Step forward” w Galway w Irlandii finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Dzięki udziałowi w kursie uczestnicy poszerzyli znajomość języka angielskiego oraz poznali zabytki, kulturę, piękne zielone krajobrazy i ciekawą przyrodę Galway.
Galway- to miasto portowe w zachodniej Irlandii, położone nad rzeką Corrib i oceanem Atlantyckim. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to założony został tu fort Dún Bun. W pierwszej połowie XIII wieku Galway zostało zajęte przez Normanów, a w 1484 roku otrzymało oficjalny status miasta korony angielskiej. W okresie średniowiecza Galway stało się głównym irlandzkim portem handlowym. Wtedy też miastem rządziło 14 możnych normańskich rodzin kupieckich. Najsłynniejszą z nich była rodzina Lynchów, z której wywodziło się przeszło 80 burmistrzów zarządzających miastem. Pod koniec XVII wieku podczas wojny irlandzkiej Galway poparło króla angielskiego Jakuba II Stuarta, w wyniku czego zostało przejęte i okupowane przez wiliamitów po bitwie pod Aughrim. W XVIII wieku zostało zniszczone przez wojska Cromwella. Nastąpiło wtedy gwałtowne zahamowanie rozwoju i stagnacja miasta, która trwała aż do XX wieku. Dziś Galway jest znane z kultywowania tradycji, w tym języka irlandzkiego; jest też głównym ośrodkiem tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Organizuje różne festiwale i inne imprezy kulturalne przyciągające wielu turystów.
Miejsca warte odwiedzenia w Galway:
1. Eyre Square – główny plac miasta, pośrodku którego znajduje się pomnik prezydenta Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy’ego. Upamiętnia on jego wizytę w mieście w 1963 roku.
2. Zamek Lynchów przy Shop Street, dzisiaj siedziba banku AIB, był rezydencją jednego z najbardziej znanych rodów mieszkających w Galway w XV i XVI wieku.
3. Kościół św. Mikołaja – wybudowany w XIV wieku i od tego czasu wielokrotnie rozbudowywany. Według legendy uczestniczył tu we mszy świętej przed wyruszeniem w podróż Krzysztof Kolumb, jego pomnik stoi na nadbrzeżu przy moście Wolfe Tone’a
4. Dom Nory Barnacle - długoletniej przyjaciółki, a później żony Jamesa Joyce’a. W małym muzeum obejrzeć można pamiątki po pisarzu między innymi kopie listów pisanych do żony.
5. Łuk Hiszpański – pozostałość po czasach kiedy do Galway przypływały transporty z winem, łuk był jedną z bram miejskich w jego pobliżu znajduje się resztka średniowiecznych murów miejskich
6. Galway Museum – muzeum prezentujące dzieje miasta, wśród eksponatów kamienne rzeźby, zdjęcia dawnego Galway
7. Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Galway – główna świątynia diecezji Galway. Mieści się przy placu Cathedral Square w Galway. Została wybudowana w latach 1958–1965 z wapienia, na miejscu dawnego więzienia miejskiego.
Galway jest doskonałym punktem wypadowym na Arany. Są to trzy kamienne wyspy, Inishmore, Inishmaan i Inisheer słynące z surowych krajobrazów, wysokich klifów, kamiennych, prehistorycznych fortów oraz produkcji pięknych, wełnianych swetrów, rękawiczek i szali. Niedaleko Galway znajdują się najsłynniejsze w Irlandii klify Cliffs of Moher. Klify Moheru w najwyższym punkcie liczą 214 metrów. Są częścią płaskowyżu Burren z charakterystycznym krajobrazem. Przeważają tutaj połacie płyt wapiennych, gdzieniegdzie występują okresowe jeziora, brak drzew, ale za to jest dużo roślinności niskopiennej, takich jak paproć, skalnica czy storczyk. Można tutaj zaobserwować liczne gatunki motyli i ptaków.
Dzień Języków Obcych w ramach projektu Erasmus Plus "Nauczyciele XXI wieku"
09.12.2022 r. w naszej szkole odbyła się gminna impreza Dzień Języków Obcych realizowana w ramach naszego projektu Erasmus Plus Nauczyciele XXI wieku. Naszą placówkę odwiedzili uczniowie z czterech szkół z terenu gminy Wierzbica wraz z nauczycielami języka angielskiego: z Publicznej Szkoły Podstawowej w Polanach, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Wielkiej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalesicach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Łączanach. Imprezę prowadziła Pani Agnieszka Latała, ale w wydarzenie zaangażowani byli wszyscy nauczyciel biorący udział w projekcie Erasmus Plus: Pan Dyrektor Karol Babula, Pani Justyna Duralska, Pani Ilona Nogaj, Pani Maria Osińska oraz Pani Justyna Rywacka. Imprezę rozpoczął Pan Dyrektor Karol Babula, który przywitał zgromadzonych gości oraz zwięźle przybliżył ideę naszego programu Nauczyciele XXI wieku. Następnie, Pani Agnieszka Latała w ramach dobrych praktyk krótko przedstawiła główne zadania programu Erasmus plus dla edukacji szkolnej finansowanego w całości ze środków Unii Europejskiej oraz udzieliła kilka wskazówek, jak rozpocząć działania w programie Erasmus Plus. Po części oficjalnej uczniowie przystąpili do rywalizacji drużynowej. Zmagania rozpoczęli od scenek językowych przedstawionych w języku angielskim: uczniowie robili zakupy w sklepie obuwniczym, odwiedzili lekarza, dzwonili po pogotowie ratunkowe, umawiali się na spotkanie oraz spotkali się w kinie. Na wyróżnienie zasługuje świetne przygotowanie uczniów, płynność wypowiedzi i Ich pomysłowość. Następnie uczestnicy konkursu musieli uważnie wysłuchać prezentacji o Berlinie i Poczdamie i odpowiedzieć na pytania, które były dość trudne, ale uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Kolejnymi zadaniami była praca z materiałami autentycznymi broszurką wakacyjną oraz planem miasta. Poza tym, uczniowie musieli wykazać się znajomością flag europejskich, podstawowych zwrotów w różnych językach obcych oraz wykazać się szybkim czytaniem ze zrozumieniem. Rywalizacja była bardzo zaciekła, a wiedza uczniów o krajach Unii Europejskiej oraz umiejętność posługiwania się językiem angielskim, imponująca. Pierwsze miejsce ex-aequo zajęły dwie szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalesicach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Warszawskiej, II miejsce wywalczyła Publiczna Szkoła Podstawowa w Polanach, trzecie miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Łączanach, a wyróżnienie otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Wielkiej. Uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali nagrody, które przygotowała wraz z uczniami naszej szkoły Pani Justyna Duralska. Wszyscy uczestnicy imprezy dostali ręcznie malowane filiżanki z niemieckiej porcelany, a motywy je zdobiące nawiązują do programu Erasmus Plus oraz ekologii, która jest jednym z tematów naszego programu Erasmus Plus Nauczyciele XXI wieku.
Więcej zdjęć w galerii.
Co możemy zwiedzić w Berlinie?
24.10.2022 r. w klasie IV odbyły się zajęcia z wychowawcą z zastosowaniem CLIL. Scenariusz zajęć powstał na podstawie informacji zebranych podczas kursu w Berlinie, w ramach projektu Erasmus+. Za pomocą różnych materiałów oraz wiedzy o kulturze zdobytej podczas kursu w Berlinie wychowawczyni zachęcała wychowanków do odwiedzenia stolicy Niemiec. Uczniowie po rozwiązaniu krzyżówki dowiedzieli się, gdzie mogą wybrać się na wycieczkę. Obejrzeli prezentację multimedialną o Berlinie. Poznali podstawowe wiadomości na temat Berlina oraz jego najważniejsze zabytki i atrakcje, a także wskazywali je na mapie. Układali puzzle z flagą. Zapoznali się z niektórymi słowami i zwrotami w języku niemieckim. Losowali pytania o Berlinie i wyszukiwali odpowiedzi w Internecie. Uczniom podobała się lekcja oraz propozycja wyjazdu na wycieczkę do stolicy Niemiec.
Więcej zdjęć w galerii.
We are eco
Spotkanie z native speaker'em
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus Plus: We are eco, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, rozwijamy kompetencje komunikacyjne naszych uczniów. Tym razem nasze działanie wsparł wolontariusz z USA pan Robert Pine, który poprowadził zajęcia konwersacyjne w naszej szkole.
Wiecej zdjęć w galerii.
Berlin
German Language and Culture for Educators
W dniach od 18 do 22 lipca 2022 r. troje nauczycieli z naszej szkoły: Karol Babula, Agnieszka Latała i Justyna Duralska wzięło udział w kursie językowym „German Language and Culture for Educators” w Berlinie finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Dzięki udziałowi w kursie nauczyciele poszerzyli znajomość języka niemieckiego oraz poznali zabytki i kulturę stolicy Niemiec.
Berlin znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Jest to miasto sztuki, artystów i muzeów, w którym mieści się łącznie ponad 170 muzeów. Zabytki, które Berlin ma do zaoferowania, od Bramy Brandenburskiej po Parlament, świadczą o historii całego narodu. Jednak historia miasta ma również smutną stronę, ponieważ jest silnie związana z wydarzeniami z okresu po II wojnie światowej. Duża część miasta została rzeczywiście odbudowana po alianckich bombardowaniach. W 1945 roku Berlin został podzielony na cztery strefy okupowane, a od 1961 do 1989 roku został podzielony przez słynny mur berliński na Berlin Wschodni i Zachodni.
Miejsca warte odwiedzenia w Berlinie:
1) Brama Brandenburska
Brama Brandenburska jest najsłynniejszym zabytkiem Berlina i znajduje się w zachodniej części centrum. Jest to 18-wieczny neoklasycystyczny zabytek zbudowany na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II i ustawiony wejście do Unter den Linden, bulwaru lip, który prowadzi do Pałacu Królewskiego. Dziś Brama Brandenburska jest uważana nie tylko za symbol europejskiej i niemieckiej historii, ale także europejskiej jedności i pokoju.
2) Alexanderplatz
Alexanderplatz jest najczęściej odwiedzaną dzielnicą Berlina, ponieważ jest popularnym punktem wyjścia dla turystów. Plac, nazwany na cześć cara Aleksandra I, który odwiedził miasto w 1805 roku, ma wiele sklepów, kin i restauracji, ale jego główną atrakcją jest wieża telewizyjna.
3) Parlament (Reichstag)
Niemiecki Parlament (Reichstag) to zabytkowy budynek w Berlinie, zbudowany na potrzeby Cesarskiego Sejmu Cesarstwa Niemieckiego. W 1933 roku został poważnie uszkodzony przez pożar i po II wojnie światowej budynek popadł w ruinę. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku przeszedł przebudowę prowadzoną przez architekta Normana Fostera, a w 1999 roku ponownie stał się miejscem obrad niemieckiego parlamentu: nowoczesnego Bundestagu.
4) Pomnik Holokaustu
Pomnik poświęcony pomordowanym Żydom Europy jest hołdem oddanym ofiarom Holokaustu zaprojektowanym przez architekta Petera Eisenmana i inżyniera Buro Happalda. Składa się z 2711 prostokątnych bloków i został otwarty w 2005 roku.
5) Wyspa Muzeów
Museum Island to zespół muzealny w północnej części rzeki Szprewy, w historycznym sercu Berlina. Został zbudowany w latach 1830-1930 na rozkaz królów pruskich, aby sztuka była publicznie dostępna. Wyspa Muzeów została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku i składa się z Muzeum Altes, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode-Museum i Pergamonmuseum. W Neues Museum znajduje się kolekcja egipska i najsłynniejsze popiersie egipskiej królowej Nefertiti, która była uważana za najpiękniejszą kobietę na świecie.
Teneryfa
ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom
CLIL in Secondary School: Practical Activities for All Teachers with reference to the environment
W dniach od 4 do 9 lipca 2022 r. pięcioro nauczycieli z naszej szkoły: Karol Babula, Agnieszka Latała, Karolina Borkiewicz, Ilona Nogaj i Maria Osińska uczestniczyło w kursach na Teneryfie finansowanych ze środków UE. Troje nauczycieli uczestniczyło w kursie „ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom”, natomiast dwoje w kursie „CLIL in Secondary School: Practical Activities for All Teachers with reference to the environment”.
Dzięki udziałowi w szkoleniu „ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom” nauczyciele nabyli nowe umiejętności w zakresie aplikacji mobilnych, które zwiększają współpracę i kreatywność, takie jak Padlet, Slido, Plot Generator lub Canva. Podczas tego kursu uczestnicy zdobyli doświadczenie w korzystaniu i tworzeniu treści w każdej aplikacji. Nauczyciele poznali również nowe aplikacje internetowe, które umożliwiają uczniom o różnych potrzebach edukacyjnych i umiejętnościach pełne uczestnictwo w zajęciach i zrównoważony rozwój.
Kurs „CLIL in Secondary School: Practical Activities for All Teachers with reference to the environment” dotyczył zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Istotne cechy tej metody to: systematyczna praca w grupie, dobór ćwiczeń uwzględniających różne typy inteligencji uczniów, nauka poprzez różne kanały sensoryczne, stosowanie źródeł i materiałów odpowiednich do prowadzenia nauczania zintegrowanego, słownictwo przydatne na lekcji CLIL, użycie języka obcego i rodzimego w nauczaniu zintegrowanym. Na zajęciach poruszane były również kwestie ochrony środowiska.
Kursy odbywały się na Teneryfie. Należy ona do Hiszpanii. Jest to wyspa na Oceanie Atlantyckim, będąca częścią archipelagu i regionu Wysp Kanaryjskich. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu oraz najludniejszą wyspą hiszpańską. Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, ma 2034 km² powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Obowiązuje tam waluta euro, a językiem urzędowym jest hiszpański. Santa Cruz de Tenerife jest największym miastem na wyspie i zarazem jej stolicą. Playa de las Teresitas jest bez wątpienia najpiękniejszą i najciekawszą plażą. Piasek jest drobniutki, w złotym kolorze. Przywieziony został z Sahary. Na długości prawie 2 km plaży rosną cudowne palmy.
Na Teneryfie są dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: wulkan Teide, który jest parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna (tu odbywały się nasze zajęcia). Teide to masyw wulkaniczny o wysokości 3718 m n.p.m. (od dna morza 7500 m). Jest najwyższym szczytem Hiszpanii, najwyższym punktem Oceanu Atlantyckiego oraz 13 najwyższym szczytem Unii Europejskiej.
Teneryfa kojarzy się z tropikalnym żarem, ale temperatura jest tam dość umiarkowana. Nie bez powodu nazywa się ją „Wyspą Wiecznej Wiosny”.
Erasmus Plus - „One idiom a day keeps a boredom away”- nauka idiomów na wesoło
Konkurs szkolny w ramach Programu Erasmus Plus - „One idiom a day keeps a boredom away”- nauka idiomów na wesoło. Praca projektowa w grupach trzyosobowych lub dwuosobowych. Uczniowie byli dobierani losowo i każdy zrobił pięć prac projektowych. Pierwszym zadaniem było znalezienie najtrafniejszego tłumaczenia idiomu zaproponowanego przez nauczyciela, kolejne to zastosowanie idiomu w kontekście- każda grupa miała wymyślić i zaprezentować scenkę językową, ostatnie zadanie to plastyczne przedstawienie wyrażenia idiomatycznego.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Dawid Płokita i Julia Konwa - klasa VII
II miejsce - Adrianna Chojnacka, Antonina Antos, Filip Matysiak i Julita Fryszkowska - klasa IV
III miejsce - Bartosz Włodarczyk, Zofia Konwa ,Filip Podkowa i Aleksandra Matysiak - klasa V
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do zmagań konkursowych w przyszłym roku szkolnym.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Kursy językowe w Edynburgu w ramach realizowanego w naszej szkole programu POWER „We speak English”
W dniach 05.08.2018 – 18.08.2018 r. pięcioro nauczycieli z naszej szkoły: Karol Babula, Justyna Duralska, Agnieszka Latała, Maria Osińska i Dorota Utkowska wzięło udział w kursach z języka angielskiego w stolicy Szkocji w Edynburgu. Koordynatorem programu jest Karol Babula. Udział w szkoleniu językowym za granicą ma podnieść kompetencje językowe uczestników, ale także zapoznać ich z kulturą i specyfiką regionu. Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat poświadczający zdobycie nowych umiejętności językowych.
Szkocja oferuje wiele miłośnikom historii: stare zamki, opactwa, pola bitew czy mosty. Większość zabytków zachowała się z czasów Średniowiecza. Budynkiem, z którym utożsamia się Edynburg, jest Zamek wybudowany na wygaszonej skale wulkanicznej. Była to rezydencja wielu szkockich monarchów, a dzisiaj jest miejscem, gdzie można podziwiać m.in. szkockie insygnia królewskie. Milę od Zamku w Edynburgu znajduje się Pałac Holyrood – szkocka rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej. Pałac jest wciąż odwiedzany przez królową, a można go zwiedzać, kiedy Elżbiety II nie ma w posiadłości.
W Edynburgu jest wiele obiektów sakralnych, jednak wiele z nich przestało pełnić swoje pierwotne funkcje i przekształciło się np. w galerie sztuki. Obiektem sakralnym niewątpliwie wartym wspomnienia jest Rosslyn Chapel – kaplica Rosslyn ufundowana w 1446r. przez Sir Williama St Clair z zamiarem propagowania wartości intelektualnych oraz duchowych, jak również by zapewnić sobie miejsce w niebie. Kaplica jest przepełniona tajemniczym symbolizmem kamiennych rzeźb misternie wkomponowanych we wnętrze zabytku.
Edynburg jest zielonym miastem z wieloma terenami spacerowymi, najważniejszymi z nich są: Calton Hill, Athur’s Seat, Castle Rock Te trzy miejsca w Edynburgu zostały uformowane przez erupcję wulkanów około 340 milionów lat temu. Zostały one wyrzeźbione na skutek ruchów skorupy ziemskiej oraz erozji. Najbardziej rozpoznawalne jest Arthur’s Seat – Wzgórze Artura, nazwa nawiązuje do legendy, zgodnie z którą król ze wzgórza obserwował przegraną bitwę z lokalnymi ludami. Arthur's Seat jest najwyższym szczytem w Parku Holyrood, położonym w centrum Edynburga. Wzniesienie jest jednym z symboli tego miasta. Szczyt porośnięty jest w dużej części dziką roślinnością. Wznosi się na wysokość 251 metrów, skąd doskonale widać panoramę miasta i zatoki.
Edynburg oferuje także wiele dla miłośników sztuki i nauki. Warto odwiedzić Scottish National Gallery. To prawdziwa oaza sztuki w sercu Edynburga. W jej zbiorach znajdziemy dzieła największych artystów od czasów renesansu do postimpresjonizmu. Natomiast w National Museum of Scotland zgłębimy historię Szkocji oraz odkrycia, które zmieniły świat. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. słynną owieczkę Dolly, 12 metrowy szkielet tyranozaura i szczękę największego wieloryba.
Kolejną ważną atrakcją Edynburga jest Królewski jacht Britannia. Dawniej należał do Elżbiety II, a po wycofaniu ze służby stoi przycumowany w porcie Leith i pełni rolę wyjątkowego muzeum. Królewski jacht Britannia to statek, którym Elżbieta II opłynęła niemalże cały świat. Przez 43 lata służył on za dom królowej na wodzie i przyjął na pokład mnóstwo najważniejszych osób na świecie.
Szkocja od 1999 r. posiada swój parlament, który został powołany po referendum z 1997 r., a właściwie przywrócony (pierwotny Parlament Szkocji funkcjonował bowiem od XIII do XVIII wieku). Budynki szkockiego parlamentu są nie tylko miejscem stanowienia prawa, ale także atrakcją Edynburga. Warto wiedzieć, że w szkockim parlamencie zasiada 129 członków, których wybiera się na 4-letnią kadencję.
Szkocja to nie tylko zabytki Edynburga, ale także piękne Highlands, czyli szkockie góry upiększone przez liczne jeziora i średniowieczne zamki. Warto wspomnieć Sterling Castle, Inverary Castle oraz Doune Castle. Spektakularne budowle i widoki stały się scenografią wielu produkcji filmowych, min.: „Monty Pyton and the Holy Grail”, „Outlander”, „Harry Potter”.
Po pobycie w Edynburgu każdy uczestnik nie tylko udoskonalił swoje kompetencje językowe, ale także doświadczył kultury Szkocji. Teraz w ramach dobrych praktyk należy dzielić się swoim doświadczeniem i realizować założenia Programu Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Job shadowing to kolejny punkt realizowanego w naszej szkole programu POWER „We speak English”
W dniach 03.10.2018 - 06.10.2018 r. pan Karol Babula oraz pani Maria Osińska uczestniczyli w job shadowing w Johannesschule w Soest w Niemczech. Johanesschule to placówka od lat z nami zaprzyjaźniona, nasi uczniowie korespondują z niemieckimi w ramach programu eTwinning.
Job shadowing oznacza rodzaj praktyki zawodowej polegającej na poznawaniu pracy poprzez obserwację zadań wykonywanych przez nauczycieli. Uczestnictwo w tego rodzaju działaniach podnosi kwalifikacje zawodowe nauczyciela, a to prowadzi do podniesienia jakości kształcenia w szkole i otwarcie jej na doświadczenia europejskie. Job shadowing umożliwił kontynuację działań pedagogicznych, poszerzając doświadczenia uczestników i wzbogacając ich warsztat pracy. Możliwość obserwacji zajęć, metod i sposobów pracy z uczniami oraz działań szkoły goszczącej w dziedzinie współpracy europejskiej był nieocenionym źródłem inspiracji do pracy w naszej placówce.
Soest to miasteczko, w którym mieszka około 50 000 mieszkańców, jest tam osiem szkół podstawowych. Placówka, którą my odwiedziliśmy, kształci 240 uczniów. 100 uczniów stanowią obcokrajowcy, 50% z nich uczęszcza na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego w celu przezwyciężenia bariery językowej. Do Johannesschule uczęszczają dzieci z Jugosławii, Serbii, Turcji, Węgier i Polski. Uczniowie w szkole podstawowej kształcą się cztery lata, języka angielskiego zaczynają się uczyć w drugim półroczu klasy pierwszej. Naukę uczniowie rozpoczynają codziennie o godzinie 8, a kończą o 13, w szkole mogą pozostać do godziny 16 w ramach zajęć świetlicowych. Szkoła jest duża, klasy są bardzo przestronne, uczniowie mogą korzystać z sali gimnastycznej, basenu oraz biblioteki wraz z czytelnią. Zaskakujące jest to, że nie ma tam tablic interaktywnych oraz dziennika elektronicznego. Nasi nauczyciele obserwowali zajęcia edukacji wczesnoszkolnej, języka angielskiego, muzyki oraz wychowania fizycznego. Poznali system pracy nauczyciela wspomagającego, który wspierał dzieci obcego pochodzenia mające problem z komunikacją w języku niemieckim.
Nauczyciele starali się jak najlepiej poznać instytucję goszczącą oraz przedstawić swoją szkołę w celu nawiązania współpracy do kolejnych projektów. Zdobyte przez nich doświadczenie na pewno posłuży do upowszechniania programów POWER oraz Erasmus Plus realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji FRSE.
Popołudnia oraz weekend uczestnicy projektu przeznaczyli na poznanie kultury i tradycji Soest oraz sąsiedniego Dortmundu w towarzystwie nauczycielki muzyki i nauczania zintegrowanego Danieli Keppler.
Soest leży w zachodniej części Niemiec w Nadrenii Północnej Westfali. Soest szczyci się przepięknym Starym Miastem zbudowanym w XII–XV wieku. Miasto jest otoczone średniowiecznym murem obronnym, krajobraz miasta tworzą też wąskie wybrukowane uliczki oraz budynki sakralne.
Nieopodal Soest, 50 km na zachód, znajduje się Dortmund, miasto położone na obszarze przemysłowym Zagłębiu Ruhry. Tę część Niemiec możemy porównać do polskiego Górnego Śląska. W Zagłębiu Ruhry znajdują się jedne z największych na świecie złóż węgla kamiennego, soli kamiennej, rudy cynku i ołowiu. Dobrze rozwinięty jest przemysł: ciężki, zbrojeniowy, elektroniczny i włókienniczy. Nasi nauczyciele poznali centrum miasta, zwiedzili Kościół pod wezwaniem Św. Rajnolda oraz podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego, przespacerowali się po Parku Westfalskim, Placu Targowym i Rynku.
W drodze powrotnej do Polski zatrzymali się w Berlinie na krótki spacer wzdłuż rzeki Sprewy. Pod Bramą Brandenburską narodził się pomysł zorganizowania zielonej szkoły z jednodniową wycieczką do Berlina.